top of page

September

V prvom mesiaci nového škôlkárskeho roku sme u nás privítali štyri nové spolužiačky, Dorotku, Biancu, Pavlínku a Šarlotku. Ukazujeme im ako to u nás v škôlke chodí, aké tu máme aktivity a pravidielka. 

Na elipsách každý deň pracujeme s dreveným kalendárom, kde vypĺňame deň, dátum, mesiac a aktuálne počasie. Máme tiež tabuľku s menom meninového oslávenca, aby sme vedeli, kto práve oslavuje, a či niekoho s tým menom poznáme. Máme za sebou aj prvú narodeninovú elipsu, Stela oslávila štyri rôčky a priniesla nám veľmi dobrý koláčik, ktorý upiekla doma s tatinom. 

V rámci cvičení ticha sme si hrali na kalimbe a chodili sme po elipse. Od septembra nám varia šikovní kuchári z Jemezdravo a keďže sa na našich tanierikoch objavilo veľa nových jedál, ktoré nepoznáme, mali sme aj dve ochutnávkové elipsy. Na tej prvej sme si hovorili o africkom čajíku Rooibos. Skúmali sme akú má farbu, ako vonia a ako chutí. Radi ho teraz pijeme. Na druhej sme ochutnávali „to zelené“, čo sa objavuje v polievkach, omáčkach aj nátierkach – pažítku. Prišli sme na to, že trochu štípe a vonia podobne ako cibuľa, ale že nám to vlastne chutí. Posledný septembrový týždeň sme sa na elipsách venovali našim pravidielkam. Hovorili sme si o tom, že v triede chodíme potichu a hovoríme stíšeným hlasom. Učíme sa používať putovný kamienok, aby vždy hovoril iba jeden a ostatní ho počúvali. Rozprávali sme sa tiež o tom, čo to znamená, keď sa máme radi, keď si pomáhame, a keď sme všetci kamaráti. Na poslednej septembrovej elipse sme si poslali jedno veľmi pevné kamarátske objatie. 

Na okno nám pribudol pohár s húseničkami, ktoré každý deň kŕmime mrkvovou vňaťou a už sa nevieme dočkať, kedy sa zakuklia a vyliahnu sa nám z nich motýle. 

Na prechádzkach sa učíme chodiť cez cestu. Najprv vždy zastaneme na kraji a potom sa viackrát dobre poobzeráme na všetky strany, či môžeme prejsť. Na záhrade sme oberali našu úrodu – cherry paradajky aj hrozienko a pozorovali sme naše korytnačky, ktoré si na tých paradajkách veľmi pochutnávali. Rocky nám cez leto veľmi narástol a už je takmer taký veľký ako jeho sestra Tara. Často nás navštevuje aj veľmi hravý susedovie kocúrik Loki. Učíme sa správať sa k nemu ohľaduplne a hrať sa s ním tak, aby to bolo bezpečné pre všetkých. Na záhrade sme si vymaľovali stan, ktorý pre nás ušila Stelkina mamina.

Spáči majú novú spálňu v podzemí na mieste bývalej telocvične. Uspávacieho rituálu sa ujala naša nová kolegyňa Lucka. Poobede s ňou deti skladajú tangramy, venujú sa kreatívnym aktivitám a hrajú rôzne zaujímavé hry. Deti, ktoré nespia relaxujú po obede v triede. Čítame si rozprávky, alebo si vymýšľame vlastné. Máme už celú zbierku zaujímavých príbehov. 

Najobľúbenejšou aktivitou mesiaca sa stala slnečnica, ktorú nám priniesla veľká Zuzka z Poľska. Pinzetou z nej vyberáme semienka a jemnú motoriku si cvičíme aj pri ich lúskaní. 


Najnovšie inšpirácie
Hľadať podľa tagov
No tags yet.
bottom of page