top of page

November

V mesiaci november sme si mali možnosť užiť ešte dostatok slnečných dní, takže aj čas na záhrade sme využívali veľmi produktívne – pripravovali sme záhradu na zimu zberom zvyšných nedozretých paradajok, následným vytrhaním už odkvitnutej rastliny a prepletím záhonov a kvetináčov. Každý deň sme mohli pohrabať trávu na záhrade a nahromadiť listy na kopu, do ktorej potom deti skákali. Nezabudli sme ani na chodník pred škôlkou, ktorý deti tiež s veľkou radosťou zametali a zdravili pritom všetkých ľudí, ktorí šli naokolo. Ale nesmútili sme ani keď pršalo, pretože to si deti mohli užiť naplno bahnovisko – kde si spoločne vymýšľali recepty na rôzne koláče z bahna.

Na elipsách sme sa rozprávali aj o tom, ako sa správame, keď sa chceme k niekomu pridať a hrať sa s ním, či sa naňho aspoň pozerať. Na hranej ukážke mohli deti vidieť nielen to, ako to vyzerá, keď im kamaráti dajú kladnú odpoveď na ich otázku (Áno, môžeš sa so mnou hrať/Áno, môžeš sa na mňa pozerať), ale zistili, že je úplne v poriadku povedať Nie – mám dnes chuť hrať sa sám/nechcem, aby si sa na mňa pozeral. Povedali sme, že každý sa môže slobodne rozhodnúť a my ostatní to musíme rešpektovať.

November bol aj plný oslávencov, takže sme si užili aj dostatok narodeninových a meninových osláv, pri ktorých sme si nezabudli urobiť aj náš kalendár, takže sme vedeli povedať, aký máme dátum, deň v týždni a aký máme mesiac ☺.

Tento mesiac sa kolektív detí rozrástol o nového člena, keďže k nám ku koncu mesiaca prišiel nový kamarát Kubko, ktorého sme v jeho prvý deň v škôlke privítali na spoločnej elipse.

V telocvični pribudla pohybová polica, ktorú nám zriadila Lucka a deti veľmi baví. Okrem bubnov, tam majú rôzne pohybové aktivity a môžu si zacvičiť aj jógu na karimatkách. Na koberci máme nalepenú aj veľkú elipsu, po ktorej sa môžu deti prechádzať a hrať si pri tom na kalimbe, ale konajú sa na nej aj narodeninové elipsy, pri ktorých sa po elipse veľa prechádzame.

Nezaháľali sme ani v piatky a aj keď nás bývalo v niektoré týždne pomenej expedície sme nevynechali. Navštívili sme Železnú Studničku – kde sme priniesli vtáčikom jedlo do krmítiek a naučili sme sa, čo vtáčikom môžeme nasypať a čo by im naopak mohlo uškodiť. V Horskom parku sme hľadali kôru zo stromov s lišajníkmi a machmi a bukové listy ako pochúťku pre Dorotkiných slimákov, o ktoré sa doma stará a sľúbila deťom, že nám prinesie aj nejakého ukázať do škôlky. Našli sme tam aj opadané listy rôznych tvarov a veľkostí a snažili sme sa prísť na to, z akého stromu spadli.

Utorkové poobedia a štvrtkové doobedia niektoré deti naďalej trávia s Milinou a hravou formou spoznávajú angličtinu. Pondelkové poobedia patria hudbe, ktorá deti veľmi baví a od novembra sme znovu začali aj s keramikou, tentoraz už u nás v škôlke s Evkou, ktorá s deťmi modelovala zvieratká a už majú plány aj na vianočné vyrábačky. Jedno poobedie v týždni patrí aj pokusom, ktoré robia deti so Simi – tento mesiac napríklad skúmali priľnavosť vody v poháriku na pingpongovú loptičku a zisťovali, čo s medenými mincami robí voda a ocot.

Piatkové poobedia po expedíciách a krátkom oddychu Lucka spolu s predškolákmi a nespáčmi vymieňa uteráčiky a spoločne ich dávajú prať a vešajú nové, lebo aj takto vieme deti zapojiť do starostlivosti o prostredie a zároveň im aj umožniť robiť niečo, čo ich baví a fascinuje, ako napr. pozorovať práčku a potom diskutovať o tom, ako to v nej všetko funguje ☺

Posledný novembrový deň budeme spoločne vyrábať adventné dekorácie, lebo prvá adventná nedeľa sa blíži a všetci sa už tešíme na december, kedy si budeme užívať vianočné vyrábačky a škôlka bude prevoňaná vôňou medovníkov a zázvorníkov☺


Najnovšie inšpirácie
Hľadať podľa tagov
No tags yet.
bottom of page